آن‌که حقیقت را نمی‌داند نادان است، آن‌که حقیقت را می‌داند ولی انکار می‌کند تبهکار است.

برتولت برشت

چطور و چرا باید نخ دندان کشید؟

شامگاه

مجموعه:زیبایی
تاریخ:1394/09/07

چطور و چرا باید نخ دندان کشید؟

نخ دندان کشیدن بخشی اساسی در حفظ سلامت دندان است. توصیه می‌شود که دست‌کم یک‌بار در روز نخ دندان بکشید تا به زدودن پلاک‌های میکروبی از نواحی میان دندان‌هایتان که مسواک به آن‌ها نمی‌رسد، کمک شود.
انجام این کار مهم است، زیرا پلاک میکروبی که با مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن زدوده نشود، درنهایت سخت شده و به جرم دندانی بدل می‌شود. نخ دندان کشیدن همچنین از بیماری‌های لثه و پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند.

این‌که کشیدن نخ دندان را پس از مسواک زدن یا پیش از آن انجام دهید، چندان اهمیت ندارد. مادامی به‌طور کامل و درست نخ دندان بکشید، مهم نیست که در چه هنگامی آن را انجام دهید. بهتر است زمانی از روز را برای انجام این کار اختصاص دهید، که چند دقیقه‌ای وقت مراقبت از دندان‌هایتان را داشته باشید. افرادی که در پایان روز بیش‌ازحد خسته هستند، ممکن است از نخ دندان کشیدن در صبح‌ها یا پس از ناهار سود ببرند. دیگران ممکن است بخواهند با دهانی تمیز به خواب روند.

و فراموش نکنید که کودکان نیز نیاز به نخ دندان کشیدن دارند! شما باید به‌محض اینکه کودکتان دو دندان در کنار یکدیگر درآورد، نخ دندان کشیدن برای او را هم شروع کنید. ازآنجایی‌که نخ دندان کشیدن به مهارت دستی بیشتری نیاز دارد، کودکان ممکن است تا رسیدن به 10 یا 11 سالگی نتوانند به‌خوبی نخ دندان بکشند.

توجه داشته باشید که نخ دندان کشیدن نباید دردناک باشد. اگر با شدت زیادی نخ دندان بکشید، ممکن است به بافت‌های بین‌دندانی آسیب برسانید. اگر خیلی آرام نخ دندان بکشید، ممکن است ذرات غذا از میان دندان‌ها خارج نشود. احساس کمی ناراحتی هنگام شروع نخ دندان کشیدن طبیعی است و نباید به‌این‌علت نخ دندان کشیدن را ترک کنید. با مسواک زدن و نخ کشیدن روزانه،‌ این احساس ناراحتی باید در طول یک یا دو هفته برطرف شود.

پنج قدم برای نخ دندان کشیدن بدون خطا
این راهنمای قدم‌به‌قدم شما را برای انجام نخ دندان کشیدن هدایت می‌کند:

1-  حدود 30 سانتی‌متر نخ دندان را جدا کنید و بیشتر طول آن را دور انگشت میانه یک دستتان بپیچید. باقیمانده نخ دندان را به دور انگشت میانه دست مقابل بپیچید. این انگشت نخی را کثیف می‌شود، به دور خود نگاه خواهد داشت.

2- نخ دندان را محکم میان انگشتان شست و انگشتان اشاره‌تان نگهدارید.

3- نخ دندان را استفاده از یک حرکت آرام ساينده میان دندان‌هایتان هدایت کنید. هیچ‌گاه نخ دندان را به درون لثه‌ها فرونبرید.

4- هنگامی نخ دندان به خط لثه می‌رسد، آن را در مقابل یک دندان به شکلی شبیه حرف C درآورید. به‌آرامی آن را در فضای میان لثه و دندان بلغزانید.

5-نخ دندان محکم روی دندان نگهدارید. به‌آرامی کناره دندان را با حرکت‌های به بالا و پایین، درحالی‌که نخ دندان را از لثه‌ها دور نگه‌داشته‌اید، بسایید. این روش را برای بقیه دندان‌ها هم به کار ببندید. بخش پشتی دندان آخر را هم فراموش نکنید.

وقتی کارتان تمام شد، نخ دندان استفاده‌شده را به دور بیندازید و دیگر آن را به کار نبرید.

HealthDay