موضوع غم انگيز در خصوص زندگى، كوتاه بودن آن نيست؛ بلكه غم انگيز آن است كه ما زندگى را خيلى دير شروع مى كنيم.

برتولت برشت

کودکان خود را بیش از حد درگیر کلاس‌های فوق‌برنامه نکنید

شامگاه

مجموعه:مطالب روز کودک
تاریخ:1394/09/22

کودکان خود را بیش از حد درگیر کلاس‌های فوق‌برنامه نکنید

کارشناس حوزه آموزش ابتدایی تاکید کرد: والدین با فرض اینکه بتوانند کودک دانشمندی داشته باشند ذهن آن‌ها را از اطلاعات انباشته نکنند و به جای تعیین کلاس بر مبنای نظر خود و دیگران، کودکان را بر اساس اشتیاق به کلاس ثبت‌نام کنند.

اصغر بیات گفت: فعالیت‌های تعلیم و تربیت 24 ساعته بوده و هیچ گاه تعطیل نمی‌شود و با توجه به اینکه کودکان فقط پنج ساعت در مدرسه حضور دارند مابقی این امر مهم در خانواده انجام می‌شود و لذا فعالیت خانواده‌ها در این زمینه ضروری بوده و در غیر اینصورت آموزش ناقص خواهد بود.

وی افزود: تعلیم و تربیت در خانه و مدرسه باید مکمل یکدیگر باشند و هیچ مورد متناقضی بین آن‌ها مشاهده نشود، زیرا در غیر این‌صورت تمام فعالیت‌های انجام گرفته توسط معلمان مدارس خراب می‌شود، لذا توصیه می‌شود والدین و معلمان مدارس در تعلیم و تربیت همگام با یکدیگر و در یک راستا باشند.

این مسئول با بیان اینکه تعلیم و تربیت اصولی دارد که که در صورت رعایت این اصول مشکلی در امر تعلیم و تربیت به وجود نخواهد آمد و حرکت بر خلاف این اصول به تعلیم و تربیت آسیب می‌زند، خاطرنشان کرد: لذت، شادی، رضایت و آزادی در جای جای کار با کودکان رعایت شود و اگر در فعالیت‌های تعلیم و تربیت این اصول نادیده گرفته شود شاهد آسیب به کودکان خواهیم بود.

وی اظهار کرد: اگر این اصول در همه فعالیت‌های مکمل خانواده و مدرسه وجود داشته باشد و از توان و علاقه بچه‌ها به دور باشد، سبب آسیب به کودکان شده و کودکان از نظر یادگیری مسخ خواهند شد و در آینده انگیزه یادگیری از آن‌ها سلب می‌شود لذا شاهد معضل بی‌انگیزگی در یادگیری خواهیم بود لذا به کودکان باید در حد توان آن‌ها تکلیف داده شود.

بیات تصریح کرد: به اولیاء توصیه می‌شود کودکان خود را بیش از حد درگیر کلاس‌های خارج از مدرسه نکنند و بر اساس استعدادیابی آن‌ها را در راستای پرورش استعداد خود به کلاس‌های هنری ثبت‌نام کنند البته باید تاکید کرد شوق و علاقه در این کلاس‌ها باید همراه دانش‌آموزان باشد تا بتواند در ابعاد مختلف رشد آن‌ها موثر باشد.

وی تاکید کرد: والدین با فرض اینکه بتوانند کودک دانشمندی داشته باشند ذهن آن‌ها را از اطلاعات انباشته نکنند و به جای تعیین کلاس بر مبنای نظر خود و دیگران کودکان را بر اساس اشتیاق به کلاس، ثبت‌نام کنند.

منبع: ایسنا

آنکه خود را به امور کوچک سرگرم می‌کند چه بسا که توانایی کارهای بزرگ را ندارد.

لاروشفوکو